Založ si blog

Nový digitálny odbor na FMK. Bude však teória stačiť?

Internetom pred pár mesiacmi prebehla kauza, keď jedna z firiem podala na profesia.sk inzerát hľadajúci nového pracovníka. V závere inzerátu bola správa, ktorá rozvášnila internetové diskusie. Šlo o to, že nemajú záujem o absolventov istých škôl, hlavne so zameraním na žurnalistiku a médiá. Niečo podobné sa dialo už s Katolíckou univerzitou v Ružomberku. Prišli protipólne názory. Jeden tábor tvrdil, že nemožno hádzať všetkých absolventov do jedného vreca a dať všetkým rovnakú šancu, iní zasa tvrdili, že je zadanie inzerátu v poriadku. Zamestnávateľ si môže dať požiadavky aké chce. Zástancovia toho druhého tábora častokrát (budúcich) absolventov týchto škôl nešetrili, kedže poukazovali na veľkú nezamestnanosť či neodbornosť po dokončení daných vysokých škôl. Len v rámci masmédií skončí ročne na UCM v Trnave okolo 150 absolventov, keď k tomu prirátame školy s podobným zameraním v Košiciach, Prešove, Nitre či Bratislave, máme tu vysoké číslo čerstvých ľudí, veľakrát bez praxe a oveľa menšie číslo voľných pracovných pozícii. Malý škandál časom vyšumel, debaty o tom, či máme dosť vysokých škôl a či máme dosť vyškolených absolventov šli do úzadia.

O niekoľko mesiacov neskôr prišla Fakulta masmediálnej komunikácie na UCM v Trnave s veľkou informáciou. Od budúceho semestra otvára nový odbor: Teória digitálnych hier. Akreditačná komisia v tesnom hlasovaní rozhodla, že na FMK sa bude učiť už na 5 akreditovaných odboroch s možnosťou bakalárskeho aj magisterského stupňa. Ide o krok vedľa, ide o podporovanie trendu kedy čím ďalej tým viac ľudí podáva prihlášky na vysoké školy a tento trend len ďalej pokračuje v zvyšovaní nezamestnanosti čerstvých absolventov? Alebo ide o sviežu zmenu na pôde vysokých škôl, kedže ako sama škola tvrdí:

Rovnaký študijný program neexistuje v žiadnej z okolitých krajín. Na potrebu jeho vzniku už dlhšie upozorňovali akademické elity z našej oblasti výskumu, privítali ho aj firmy, ktoré digitálne hry tvoria a distribuujú na medzinárodnej úrovni. Otvorenie študijného programu je zároveň reakciou na záujem študentov a uchádzačov o štúdium tejto atraktívnej oblasti,” vysvetľuje dekanka fakulty doc. PhDr. Dana Petranová, PhD.

Na odpoveď na vyššie uvedené otázky treba zvážiť niekoľko faktorov. Škola síce prináša úplne nový odbor, unikát, lenže či je to naozaj diera, ktorá ostáva nezaplnená je otázne. Má škola dostatok odborných pedagógov, ktorí zvládnu predať znalosti tak, aby sa uplantili aj v praxi? Možno sa to ukáže až časom, lenže najstrašidelnejšie slovo v celom tomto odbore je pre mňa hneď to prvé: teória. Samozrejme, ani ten najpraktickejší odbor sa nezaobíde bez teórie a základných pojmov, lenže je možné predpokladať, že teória pôjde na úkor praktickej činnosti a dostávame sa k tomu, prečo som spomínal v úvode tú drobnú internetovú kauzu. Síce škola tvrdí, že uplatnenie je široké a z vymenovaného zoznamu je hneď prvá možnosť byť producentom hier. Bude to však možné, ak sa bude väčšina výučby zameriavať na teóriu a nie reálnu produkciu?

Škola vo vyhláseni trochu zavádza. Už v neďalekom Brne na Masarykovej univerzite je možné študovať počítačovú grafiku. Podobný odbor je dokonca aj na Slovensku – na Technickej univerzite v Košiciach. Rozdielom medzi týmito školami však je ten, že tieto odbory sú v podstate pre programátorov, absolventov technickejších stredných škôl, či tých zdatnejších z matematiky a informatiky na gymnáziách. Je teda otázne, na akej úrovni môže pri tých “technických smeroch” prežiť (iba) teória tohto odboru na viac menej humanitno-spoločensky zameranej škole. Aj tam je síce možnosť stať sa rovnako, ak nie viac, úspešným, ale predsa len podľa viacerých argumentov bolo otvorenie tohto odboru krok vedľa, to však ukáže až čas.

V dokumentoch, ktoré škola zverejnila je predpokladaný počet uchádzačov 30. Aspoň to, je výborný krok, kedže na ostatných odboroch (marketing či masmediálna komunikácia) študuje cca 150 ľudí ročne a to je neúnosné číslo na nejakú osobnú komunikáciu so študentom. A práve v odboroch, ktoré učia byť tvorivým – či už fotografom, žurnalistom či kameramanom je nutné mať osobný prístup. Ten prichádza až na voliteľných predmetoch či mimoškolských aktivitách, ale mal by byť zakorenený aj vo výučbe čo pri jednom profesorovi a 150 študentoch nie je možné. Tento odbor počíta s menším počtom, samozrejme to je determinované aj vybavením univerzity, kedže tento odbor sa bude musieť vyučovať na počítačoch (teda ak vynecháme opäť tú hlavnú zložku názvu – teória).

Na záver treba povedať, že digitálne hry sú súčasťou masovej kultúry a médií čím ďalej tým viac. Ťažko nájsť odvetvie, ktoré sa rozvíja rovnako rýchlo. Ale rovnako ťažké možno bude nájsť predagógov, ktorí sa v problematike vyznajú natoľko, aby mohli vychovať ďalších odborníkov. No a možno najtažšie bude nájsť miesto na trhu pre absolventov, ktorí sa sústredia viac na teóriu ako reálnu produkciu a aby sa nestali ďalším číslom v štastike nezamestnanosti po vyštudovaní odboru po vzore: rád sa hrám na počítači, tak to aspoň budem študovať. Predmet sa však učiť bude a tak zrejme ukáže len čas.

usa, voľby, kongres

Trump Kongres nepresvedčil, hlasovanie o zrušení Obamacare odložili na piatok

23.03.2017 22:12

Dôležité na štvrtok plánované hlasovanie v americkom Kongrese o zákone, ktorým by sa zrušila Obamacare, odložili. Je možné, že sa uskutoční už v piatok.

migranti, Líbya

Pri líbyjskom pobreží zomrelo asi ďalších 250 migrantov

23.03.2017 21:39

O ďalšej možnej tragédii utečencov v Stredozemnom mori informovala vo štvrtok španielska humanitárna organizácia Proactiva Open Arms so sídlom v katalánskej Badalone.

starý most, bratislava

Starý most získal dve architektonické ocenenia

23.03.2017 21:18

Bratislavský Starý most získal v rámci súťaže Stavba roka 2016 cenu za najlepšie projektové riešenie ako aj cenu za vysokú kvalitu realizácie.

Útok v Londýne, polícia, londýn,

Britská polícia zadržala osem ľudí podozrivých z terorizmu

23.03.2017 21:02

Britská polícia oznámila, že zatkla osem ľudí pre podozrenie z prípravy teroristických činov v súvislosti so stredajším útokom v londýnskej štvrti Westminster.

Ivan Rokošný

Štatistiky blogu

Počet článkov: 1
Celková čítanosť: 4050x
Priemerná čítanosť článkov: 4050x

Autor blogu

Kategórie

Archív